21 lipca 2017 Udostępnij

Jak działa piecyk na drewno?

Gdybyśmy chcieli stworzyć listę tych urządzeń grzewczych, które są wyjątkowo chętnie wykorzystywane, nie moglibyśmy nie dostrzec tego, że z roku na rok jest ona coraz dłuższa. Co więcej, obecne są na niej nawet te rozwiązania, które jeszcze nie tak dawno uważaliśmy za dość nietypowe. Jednym z nich jest piecyk opalany drewnem, a więc ten, w którym za wytwarzanie gorącego powietrza odpowiada spalane drewno. Okazuje się przy tym, że jest to rozwiązanie, na które możemy liczyć nawet wówczas, gdy pomieszczenie, które musimy ogrzać, jest dość duże.

Mówiąc o sposobie funkcjonowania takiego piecyka musimy mieć na uwadze to, że powietrze krążące w przestrzeni, jaka znajduje się pomiędzy paleniskiem oraz obudową jest pobierane z otoczenia. Piec może jednak również pozwalać na możliwość jego pobierania z zewnątrz. W takim przypadku do jego nagrzania dochodzi w następstwie kontaktu ze ściankami obudowy i dopiero na tym etapie dochodzi do jego wprowadzenia do środowiska domowego. Gdy mówimy o dystrybucji ogrzanego powietrza do otoczenia, również nie może być to dzieło przypadku. Zasługę należy tu przypisać kratkom nawiewnym, które są umieszczone z przodu.

Jeśli tylko istnieje też taka możliwość, następuje wyposażenie piecyka w przewody rurowe. Takie rozwiązanie jest wysoko cenione, umożliwia bowiem dostarczenie ogrzanego już powietrza do sąsiednich pomieszczeń, a to sprawia, że piecyk na drewno może być postrzegany jako bardziej funkcjonalny.

 

 

Dariusz Niedźwiedź

Inżynier, montażysta rolet wewnętrznych.