17 kwietnia 2018 Udostępnij

Jaka myjka ciśnieniowa do mycia auta?

Jeżeli często myjemy samochód, szczególnie opłacalnym zakupem może się okazać myjka ciśnieniowa. Za jej pomocą z łatwością doprowadzimy pojazd do czystości. Jak wybrać to urządzenie, aby spełniło nasze oczekiwania?

Jakie ciśnienie będzie odpowiednie?

Zanim zdecydujemy się na określony model myjki ciśnieniowej, warto przeanalizować swoje potrzeby. Jeśli urządzenie będzie stosowane tylko do użytku własnego, wówczas nie potrzebujemy wariantu odznaczającego się wysokim ciśnieniem. W zupełności wystarczy ciśnienie sięgające 150 barów. Z łatwością usunie ono codzienny brud. Pamiętajmy, iż na rynku znajdziemy również modele o niższym ciśnieniu – nawet 80 barów.

Jeżeli jednak szukamy bardziej specjalistycznego sprzętu lub na co dzień jeździmy po wymagającym i błotnistym terenie, lepiej zdecydować się na myjkę, które ciśnienie będzie sięgać 200-500 barów. Takie urządzenie usunie nie tylko zaschnięte błoto, ale również trawę, smar czy też olej. W takim wypadku standardowy wąż ogrodowy na pewno miałby problemy z pozbyciem się brudu.

Na co zwrócić uwagę, wybierając myjkę ciśnieniową?

Decydując się na kupno myjki ciśnieniowej przeznaczonej do mycia auta, musimy zwrócić uwagę nie tylko na ciśnienie, ale również inne parametry użytkowe sprzętu, w tym:

  • wydajność tłoczenia wody – jeżeli nie zależy nam na profesjonalnym użytku, z powodzeniem sprawdzi się model osiągający wydajność na poziomie 300-500 litrów na godzinę. Jeżeli zaś szukamy fachowego sprzętu, powinniśmy sięgnąć po urządzenia, których wydajność przekracza 500 l/h. Za najlepsze uchodzą te osiągające wydajność na poziomie 2000 l/h,
  • moc napędu – zwykle parametr ten mieści się w przedziale 1,4-3 kW. To, na jaką moc się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od przeznaczenia sprzętu. Jeśli będziemy go używać rzadko, wówczas moc myjki ciśnieniowej nie musi być duża,
  • materiał, z którego została wyprodukowana głowica pompy – głowica pompy to jeden z najważniejszych części myjki ciśnieniowej. Może być ona wykonana z mosiądzu, aluminium i tworzywa sztucznego. Najtrwalszy jest sprzęt z mosiężną głowicą pompy, jednak jego cena nie napawa optymizmem. Koszt takiej myjki przekracza nawet 2000 złotych.

Jeżeli jednak będziemy używać myjki ciśnieniowej sporadycznie, nie warto przepłacać. Wówczas lepiej zdecydować się na zdecydowanie tańszy model, którego głowica pompy jest wykonana z aluminium lub tworzywa sztucznego,

  • dodatkowe elementy – w podstawowym zestawie każdej myjki ciśnieniowej znajdziemy pistolet, dyszę, lancę i przewód ciśnieniowy. Bez tego osprzętu ciężko nam będzie umyć samochód. Na rynku dostępne są również rozszerzone zestawy. Zawierają one więcej elementów, które choć nie są niezbędne, znacząco ułatwiają czyszczenie. Zalicza się do nich między innymi:
  • dysze pianowe,
  • dysze wielostrumieniowe,
  • turbo dysze,
  • szczotki obrotowe.

Tak wyposażona myjka ciśnieniowa na pewno poradzi sobie nawet z zaschniętym brudem. Warto zatem zdecydować się na nieco bardziej rozszerzony zestaw.

  • renoma producenta – wybierając myjkę ciśnieniową, kierować możemy się również renomą marki. Im więcej zadowolonych klientów, tym możemy mieć większą pewność, że zakupiony sprzęt spełni również i nasze oczekiwania.

Decydując się na kupno myjki ciśnieniowej, należy przeanalizować przede wszystkim jej parametry techniczne, w tym ciśnienie, moc oraz wydajność. Tylko wówczas kupimy sprzęt, który będzie odpowiadał naszym potrzebom.

 

Materiał zewnętrzny

Dariusz Niedźwiedź

Inżynier, montażysta rolet wewnętrznych.