21 lipca 2017 Udostępnij

Meble z drewna - stara moda w nowym wydaniu

Trendem, który ostatnio cieszy się ogromną popularnością jest ten, który zakłada, że będziemy wracać do naturalnych materiałów ponownie interesując się tym, co ma nam do zaoferowania rzemiosło w swojej tradycyjnej odsłonie. Konsekwencją tego trendu jest powrót mody na meble drewniane i to na meble, które z powodzeniem można umieścić w każdym pomieszczeniu.

Oczywiście, drewno nigdy tak naprawdę nie przestało być obecne w naszym domu, jego rola zmalała jednak w istotny sposób w czasie, w którym stawialiśmy na meble wykonane z płyt wiórowych. Teraz ponownie dostrzegamy, że trwałe meble wykonane z drewna mają ogromną wartość, są bowiem solidne i znakomicie zaprojektowane. Drewno jest ciepłym materiałem niezmiennie budzącym pozytywne skojarzenia, do tego nastrajającym refleksyjnie. Każdy z nas lubi być otoczony we wnętrzach naturą, a meble drewniane sprawdzają się w tym kontekście znakomicie, pozwalają bowiem na stworzenie atmosfery przytulności i ciepła nawet, jeśli są nowoczesne w swojej formie. Gdy mówimy o ich atutach powinniśmy mieć na uwadze przynajmniej jeszcze jeden, trudno go bowiem zakwestionować. Nie można nie zgodzić się z tym, że wykonane z drewna meble naprawdę pięknie się starzeją. 

Meble wykonane z drewna mogą przybierać różne formy, a te, które obecnie cieszą się największą popularnością przypominają meble popularne w pierwszej połowie dwudziestego wieku, a więc masywne i ciężkie. Oczywiście, obecna wersja jest nieco uproszczona, choć więc nadal stawia się na trwałość i solidność, znakiem rozpoznawczym takich mebli jest też ich prosty design przypominający nieco projekty podbijające świat w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych.

Zobacz również:  Płytki imitujące drewno - Sklep ModnaŁazienka.pl >>>

Masywność została połączona z lekką formą, nowoczesne meble drewniane sprawiają więc wrażenie lekkich, a jednocześnie solidnych. To konstrukcje, które „nie dotykają ziemi”, a więc takie, w których bryła mebla opiera się na podeście umieszczonym centralnie, a tym samym mebel jest symbolicznie oderwany od ziemi. Taki sam efekt można zresztą osiągnąć również, gdy umieści się bryłę dość ciężkiego mebla na nóżkach, które są nieproporcjonalnie lekkie. Artyści nieustannie poszukują jednak także nowych środków wyrażania siebie, które odbiegają od tego, co jest już przyjęte i również one są przyjmowane z dużym zainteresowaniem.

Przykładem mogą być choćby meble, które, chcąc nadać im lekkości, wykonuje się jako połączenie drewna oraz innych metali. Obecnie trendem, który zwraca na siebie szczególną uwagę jest ten, który pozwala na łączenie drewna oraz metalu. Często mamy do czynienia z metalowymi stelażami w drewnianych łózkach oraz z nóżkami w stolikach kawowych wykonanych z drewna. Stanowi to interesujące połączenie z litym drewnem naturalnego pochodzenia i skupia na nim jeszcze większą uwagę. Nie bez znaczenia jest i to, że stelaż z metalu odznacza się lekką konstrukcją, a tym samym nie stanowi obciążenia dla mebla i pozala mu oddychać.

Bardzo ciekawie prezentują się też drewniane stoły. Ich twórcy nawiązują do klasycznych rozwiązań tak samo, jak ma to miejsce w przypadku innych mebli, poszukują jednak formy, która byłaby unikatowa dla naszych czasów. Tym razem króluje pokaźnej wielkości blat z litego drewna oraz lekka postawa. Blat często jest wsparty na drewnianych kozłach, a cała konstrukcja sprawia wrażenie wyjątkowo lekkiej. Mebel jest więc ciekawy aranżacyjnie, a jednocześnie nie przytłacza. Sprawdza się znakomicie jako rozwiązanie, które ma do spełnienia funkcję dekoracyjną, a jednocześnie może być z powodzeniem elementem wystroju wnętrza.

Joanna Tkacz

Manager firmy czyszczącej okna i przysłony okienne.