29 maja 2018 Udostępnij

Moda na metalowe plakaty displate

Jak niebanalnie ozdobić ściany? To pytanie niejednokrotnie zadają sobie osoby urządzające mieszkanie. Klasyczne obrazy, czy reprodukcje? A może plakaty metalowe, które od pewnego czasu cieszą się coraz większym zainteresowaniem?

Metalowe plakaty- co to jest?

Metalowe plakaty znane są od wielu lat. Jednak do tej pory spełniały rolę dekoracji i reklamy w przestrzeni publicznej. Do ich wykonania wykorzystywane są różnego rodzaju procesy poligraficzne i techniki zdobienia i drukowania. Od paru lat plakaty z metalu goszczą w mieszkaniach prywatnych. Najpopularniejsze są displate plakaty.

Displate plakaty- to plakaty na metalu sprzedawane przez polski start-up, założony w 2013 roku. Firma zaczęła od podboju rynków zagranicznych. W USA, Kanadzie, czy Australii, plakaty displate cieszą się ogromną popularnością. Teraz zaczynają gościć i w naszych domach. To, co wyróżnia ich plakaty, to wykonawcy. To ponad 3600 artystów z całego świata.

Dlaczego displate plakaty są wyjątkowe?

Uwielbiają je projektanci wnętrz i nic w tym dziwnego, bo są to wyjątkowe ozdoby ścienne. Każdy plakat, to swoiste dzieło sztuki współczesnej. Artyści wykonują je w różnych stylach, dzięki czemu grafiki są różnorodne i oryginalne. Na uwagę zasługuje również fakt, że firma dba o środowisko. Każda osoba, która kupi plakat, przyczynia się do posadzenia jednego drzewa. Plakaty te są bardzo łatwe w montażu. Na ścianie mocuje się magnes i do niego przyczepia plakat. Nie trzeba wiercić dziur w ścianach. Dzięki temu zawiesimy plakat w kilka chwil.

Cena plakatu

Można by spodziewać się, że taki designerski plakat, będzie bardzo drogi. Tymczasem ceny w sklepach zaczynają się od 55 zł. Znacznie droższe są poza granicami naszego kraju. W USA ceny sięgają nawet do 50 dolarów. Przy trwałości plakatu i możliwości zmiany aranżacji w każdej chwili, jest to umiarkowana cena.

Metalowe plakaty do wnętrz

Każdy plakat displate będzie odpowiedni do nowoczesnego wnętrza. W połączeniu z minimalizmem, będą przyciągały uwagę i nadawały wnętrzu klasy. Duża różnorodność wzornictwa pozwala na dobór plakatu pasującego do każdego wnętrza. Do wnętrz klasycznych świetnie wpasują się plakaty inspirowane stylem retro. Świetnym rozwiązaniem jest powieszenie kilku plakatów na jednej ścianie. Daje to możliwość zmiany aranżacji przez ich przewieszanie. Plakaty można zawieszać w każdym pomieszczeniu. Od biura, salonu, po kuchnię. Wystarczy odpowiednio dobrać stylistykę.

Jak wybrać pasujący do wnętrza plakat?

Ekspert sklepu Meblujesz.pl radzi, by dobierać kolorystykę i wzornictwo plakatów tak, by tworzyły całość z wystrojem wnętrza. Jeżeli decydujemy się na zawieszenie kilku plakatów obok siebie w postaci kolekcji, powinny on nawiązywać do siebie stylem i kolorem. Warto też dobierać je tematycznie. Kolekcja może przedstawiać np. gwiazdy, czy motywy filmowe, albo odniesienia do epoki PRL-u, w stylistyce vintage. Miłośnicy komiksów, czy typograficznych wzorów, również znajdą właściwe dla siebie. Najważniejszą rolę w wyborze, odgrywa gust osoby kupującej.

Zalety plakatu metalowego

Oprócz niewysokiej ceny i wyjątkowego designu, plakaty te mają wiele zalet. Nie starzeją się i nie blakną pod wpływam światła i słońca. Są też odporne na wilgoć i korozję. Trwałość plakatu jest niewątpliwą zaletą. Nawet po wielu latach, plakat będzie wyglądał jak nowy. Plakat ma ogromne walory estetyczne i użytkowe. Przy tym, bardzo łatwo zachować go w czystości. Warto wspomnieć o tym, że plakat może odzwierciedlać nasze upodobania, czy przekonania. Gdy znudzi nam się aranżacja, wtedy możemy w każdej chwili zamienić plakaty miejscami lub usunąć je ze ścian bez obawy, że pozostaną ślady, czy kołki.

Dzięki displate, plakaty metalowe wróciły do łask w wielkim stylu. Są stylowym zwieńczeniem aranżacji współczesnych mieszkań, biur, restauracji. Moda na plakaty, która przywędrowała do nas z USA, rozgościła się na dobre. Nadają one styl coraz większej ilości mieszkań i biur. Dzięki nim, plakat zyskał na znaczeniu. Już nie wiesza się ich wyłącznie w pokojach nastolatków. Teraz jest to użytkowe dzieło, sztuki współczesnej.

 

Materiał zewnętrzny

Paulina Ostrowska

Designer wnętrz, specjalizacja modelowanie oświetleniem.