19 lutego 2016 Udostępnij

Jak czyścić żaluzje i rolety?

Gdy decydujemy się na zakup żaluzji albo rolet, w szczególny sposób zależy nam nie tylko na tym, aby dobrze spełniały swoją funkcję, ale również na tym, aby wyglądały jak nowe. Niestety, ten ostatni atut jest możliwy do uzyskania jedynie wówczas, gdy pamiętamy o podstawowych zasadach właściwej pielęgnacji.

Na szczęście, czyszczenie i konserwacja rolet i żaluzji wcale nie musi być zadaniem skomplikowanym. Nie musi też zabierać nam zbyt wiele czasu. Dziś największą popularnością cieszą się rolety materiałowe, nie można bowiem nie zgodzić się z tym, że są praktyczne i oferowane w naprawdę imponującym wyborze wzorów i rodzajów. Można też z łatwością dopasować je do każdego wnętrza. Materiał należy starać się czyścić przede wszystkim na sucho z wykorzystaniem ściereczki z mikrofibry albo odkurzacza. Działanie takie powinno okazać się wystarczające, jeśli chcemy usunąć nie tylko kurz, ale również inne zabrudzenia. Jeśli plamki są niewielkie, możemy też próbować pozbyć się ich dzięki delikatnemu zeskrobaniu, czasem nieoczekiwanym wsparciem okazuje się zaś szkolna gumka do mazania. Niestety, nie zawsze zabrudzenia są podatne na tego rodzaju zabiegi.

Poszukując metod bardziej radykalnych warto pomyśleć o przetarciu rolety z wykorzystaniem wilgotnej gąbki namoczonej w letniej wodzie uzupełnionej o łagodny detergent. Tu jednak warto podkreślić, że wskazana jest ostrożność tak, aby tkanina była wolna nie tylko od zacieków, ale również od odbarwień. Sam detergent nie zawsze zachowuje się tak, jak się tego od niego oczekuje, nie zaszkodzi więc, jeśli wcześniej przetestujemy jego działanie w jakimś gorzej widocznym miejscu. Choć wiele osób zastanawia się nad praniem rolet, warto pamiętać o tym, że, co do zasady, materiału, z którego rozwiązania te są wykonane, nie powinno się wkładać do pralki. Pranie może przyczynić się do dość radykalnej zmiany kolor, znacznie poważniejszą konsekwencją takiego kroku może się jednak okazać zniekształcenie tkaniny.

Nie można też zapominać o tym, że niebezpieczne jest już samo ściąganie tkaniny z rolki nawojowej, jej ponowne nałożenie może bowiem okazać się niemożliwe bez udziału specjalisty. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w odniesieniu do rolet rzymskich, te bowiem zostały wykonane z wykorzystaniem rolet firanowych i zasłonowych. Już choćby dlatego problemem nie powinno być nie tylko czyszczenie ich na mokro, ale również oddanie ich do pralni chemicznej. Gdy mamy do czynienia z żaluzjami poziomymi wykonanymi z drewna, konieczne jest systematyczne omiatanie ich z kurzu. W tym celu warto skorzystać z suchej ściereczki.

Joanna Tkacz

Manager firmy czyszczącej okna i przysłony okienne.