2 marca 2016 Udostępnij

Instrukcja montażu żaluzji

Z żaluzjami zazwyczaj nie ma większych problemów. Bardzo często można je nawet dostać łącznie z samymi oknami, ponieważ producenci okien nieraz mają je w swojej ofercie i warto o nie zapytać.

Ogólnie rzecz biorąc, najczęściej jednak po prostu kupuje się gotowe żaluzje dostosowane do okna, czyli żaluzje trochę szersze i dłuższe od ramy okiennej. Na rynku jest cała masa opcji: różne kolory, różne faktury, różne materiały i różne techniki ich tworzenia.

Zalety. Typowym powodem, dla którego kupuje się żaluzje, jest chęć pozbycia się nadmiaru promieni słonecznych. Jest to ogólnie kwestia zarządzania energią, ponieważ oprócz po prostu odbijania promieni słonecznych, mamy tu jeszcze kwestii cyrkulacji powietrza. Jedno ustawienie lameli spowoduje, że ciepłe powietrze będzie zatrzymywane w pomieszczeniu, a przeciwne ich ustawienie będzie wyrzucać ciepło do góry, by było jak najdalej od nas. 

Systemy mocowania. Istnieje cały szereg systemów mocowania żaluzji. Górną belkę żaluzji można chociażby zamocować za pomocą wsporników o przekroju skrzynkowym z płytką ustalającą, albo można skorzystać ze wsporników kątowych z obracaną dźwignią blokującą do unieruchamiania górnej szyny.

Miejsce mocowania. Żaluzje, podobnie jak rolety, mogą być montowane albo do sufitu, albo do ściany nad oknem, albo do samej ramy okiennej, chociaż ostatnia z tych opcji nie jest specjalnie zalecana, ponieważ spowoduje nieodwracalne uszkodzenie okna.

sposoby montażu żaluzji Sposób zamocowania wsporników. Mocowanie wsporników wykonuje się do muru lub do samego okna. Kiedy robi się to do muru, należy użyć kołków rozporowych, a kiedy do okna, odpowiednich wkrętów, bo użycie kołka nie miałoby sensu. Zawsze najpierw montujemy jeden z nich, a dopiero potem przy użyciu miary oraz poziomicy określamy miejsce, w którym powinien znaleźć się drugi i ewentualny trzeci wspornik, jeśli jest taka potrzeba. Przy mocowaniu wsporników w ramie okna dobrze jest je najpierw nawiercić małym wiertłem do drewna, by wkręt nie powodował zbyt dużych naprężeń.

Docinanie szyny i lamelek. Zakupione żaluzje prawdopodobnie nie mają rozmiaru idealnego dla naszego okna. Dlatego trzeba dokładnie odmierzyć szerokość wewnętrzną i przyciąć szyny do odpowiedniej szerokości przed ich nałożeniem. Zaraz potem należy założyć zaślepki zabezpieczające. Lamelki przycinamy po ich wcześniejszym wyśrodkowaniu. Chodzi o to, by obie strony obciąć w tym samym stopniu.

Usuwanie zbędnych lamelek. W za długich żaluzjach zostanie sporo lamelek, które będą po prostu zalegać na dole. Można je łatwo usunąć odwiązując po prostu blokujący je sznurek.

Dariusz Niedźwiedź

Inżynier, montażysta rolet wewnętrznych.