17 lutego 2016 Udostępnij

Jak instalować rolety zewnętrzne?

Gdy decydujemy się na zakup rolet zewnętrznych, zazwyczaj zapewnia się nas o tym, że można je zamontować w dowolnym momencie. Nie można jednak nie zgodzić się z osobami, które uważają, że im wcześniej zdecydujemy się na taki krok, tym lepiej.

Moment, w którym wyposażymy dom w tego typu rolety ma przecież wpływ na to, jaką kasetę roletową kupimy. Gdy mamy do czynienia z budynkiem, który jest już użytkowany, najlepiej jest zainstalować roletę, dla której charakterystyczna jest roleta z kasetą adaptacyjną. System taki jest nie tylko tani, ale również często stosowany. Kasety takie są wykonane zarówno z aluminium, jak i z PCV. Na ogół montuje się je do muru znajdującego się nad oknem, choć jednak nie przysłaniają światła okna, należy liczyć się z tym, że rozwiązanie takie może zaburzyć wygląd elewacji. Alternatywa staje się więc instalacja rolet w ramie okna we wnęce okiennej.

Owszem, w takim przypadku skrzynki wchodzą w światło okna i nie da się tego uniknąć, nie cierpi na tym jednak elewacja, co dla wielu osób jest naprawdę mocnym argumentem. Gdy mamy do czynienia z takimi kasetami musimy mieć świadomość tego, że do wyboru mamy nie tylko rolety lewoskrętne, ale i prawoskrętne. Tam, gdzie zastosowanie znajdują modele lewoskrętne prowadnice zazwyczaj montowane są tuż przy ramie okiennej, co pozwala na zainstalowanie skrzynki, dla której charakterystyczne będzie naroże ścięte lub zaokrąglone. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się wówczas, gdy mamy do czynienia z roletami prawoskrętnymi. W tym przypadku listwy mocuje się wzdłuż elewacji, a po opuszczeniu roleta licuje z powierzchnią ściany, co sprawia, że sam pancerz rolety może być bardziej oddalony od szyby.

jak mocować rolety zewnętrzne Podczas instalacji rolet zewnętrznych wiele osób zastanawia się, czy należy je instalować w oknach od każdej strony, czy też jedynie w tych, które znajdują się od południa, a tym samym wymagają szczególnej ochrony. Ostatnie założenie bazuje na błędnych przesłankach, rolety zewnętrzne nie powinny być bowiem postrzegane jedynie jako rozwiązania o charakterze przeciwsłonecznym. Nie bez znaczenia jest przecież to, że mamy w ich przypadku do czynienia z unikatowymi rozwiązaniami, które chronią okna przed zniszczeniem, pozwalają na zatrzymanie ciepła zimą, a do tego zapobiegają przegrzewaniu się wnętrz, co wiele osób uważa za szczególnie duży problem. Ten ostatni argument sprawia, że z roletami zewnętrznymi tak często spotykamy się w krajach śródziemnomorskich.

Dariusz Niedźwiedź

Inżynier, montażysta rolet wewnętrznych.