7 marca 2016 Udostępnij

Co warto wiedzieć o żaluzjach drewnianych?

Wśród różnego rodzaju przesłon okiennych są także eleganckie żaluzje drewniane. Wprowadzają one do wnętrza ciepły klimat. Ich zaletą jest niewątpliwie fakt, że sprawdzają się zarówno we wnętrzach w stylu nowoczesnym, jak i w tych urządzonych w stylu klasycznym.

Cieszą się dużą popularnością, wnętrze z drewnianymi roletami nabiera bardzo szlachetnego charakteru. Warto podkreślić jeszcze jedną ich zaletę: są bardzo praktyczne. Dzięki nim możemy regulować temperaturę panująca w pomieszczeniach, możemy też dowolnie regulować ilość światła, które będzie do nich docierać. W okresie lata sprawdzają się one nawet lepiej niż zacieniające w stu procentach rolety z tkanin zaciemniających. Tkaniny te nagrzewają się znacznie szybciej niż drewno.

Rodzaje żaluzji drewnianych. W zasadzie mamy na rynku dostępny tylko jeden ich rodzaj. Jedynym kryterium, według którego można je podzielić jest szerokość lameli i materiał, z którego je wykonano. Standardowa szerokość lameli wynosi dwadzieścia pięć centymetrów. Producenci oferują także żaluzje o szerszych lamelach. Mają one pięćdziesiąt centymetrów. Te wąski mogą być montowane na ramach okiennych, na ścianie, możne też montować je do sufitu. Zastosowany w nich mechanizm żyłkowy powoduje, że mogą być stosowane do osłony okien uchylnych. System ten sprawia, że utrzymują się one przy szybie nawet wtedy, kiedy zdecydujemy okno uchylić.

Jeżeli chodzi o materiał to do wyboru mamy żaluzje z lamelami bambusowymi, laminowanymi i drewnianymi. Najlżejsze są te bambusowe. Jakie wybierzemy zależy między innymi od wysokości okien. Ze względu na mały ciężar do bardzo wysokich okien zalecane są żaluzje z bambusowymi lametami.

Czy można jest stosować na tarasach i balkonach? Żaluzje drewniane przeznaczone są wyłącznie do stosowania we wnętrzach pomieszczeń. Wilgoć, promieniowanie słoneczne, zmienna temperatura nie służy im. Mogą się wypaczać, często atakują je grzyby i pleśń. Także sznurki do ich regulacji nie zbyt dobrze znoszą warunki panujące na zewnątrz. Jak je pielęgnować? Aby rolety drewniane długo zachowały swój pierwotny wygląd, powinny być przede wszystkim systematycznie odkurzane. Mocno zabrudzone lamele możemy przetrzeć delikatnie wilgotną ściereczką.

Dariusz Niedźwiedź

Inżynier, montażysta rolet wewnętrznych.