8 listopada 2016 Udostępnij

Jak wygląda wnętrze urządzone w stylu francuskim?

Wnętrze w stylu francuskim

Wnętrze urządzone w stylu francuskim jest eleganckie i niezwykle wdzięczne. To wnętrze, w którym nowe swobodnie łączy się ze starym. Ciekawego charakteru wnętrzom urządzonym w stylu francuskim nadają małe ilości złoceń oraz tkaniny zestawione w sposób artystyczny. W pierwszym momencie wydaje się, że w takim wnętrzu królują przede wszystkim przekazywane z pokolenia na pokolenie ozdoby i detale, które zostały ze sobą swobodnie skomponowane. Zgodnie z francuską szkołą aranżacji wnętrz, bez wahania można ze sobą łączyć kolejne „Ludwiki”. Nie zaszkodzi, kiedy artystycznie zagramy tkaninami i dodamy odrobinę złoceń.

Połączenie przepychu i smaku

Pełen przepychu i bogactwa eklektyczny styl francuski jest jednak najbardziej ukierunkowany na przytulność wnętrza i jego wygodę. Z reguły we wnętrzach tych spotkamy tylko autentyczne meble. Tylko czasem są one obite nowymi tkaninami (zawsze są one inspirowane oryginalnymi tkaninami), poddane niewielkiej renowacji, czy bardzo subtelnie przemalowane. Cechą tego stylu jest symetria. Objawia się one głównie w parzystym i równym dobieraniu detali, dodatków i mebli. Bogactwo rzeźbień i motywów roślinnych – to cecha, która wyróżnia wszystkie elementy dekoracyjne. Tradycyjne ornamenty kojarzące się ze stylem francuskim to nenufary, muszle i lilie. 

Francuskie tkaniny dekoracyjne

Słynne, bardzo często z nadrukowanymi scenkami rodzajowymi (nazywane Toile de Jouy, czyli w tłumaczeniu na język polski - „płótno z Jouy”) kretony od stuleci produkowane są we Francji. To z tego kraju pochodzą także słynne ręcznie tkane tapiserie. Nazywa się je również gobelinami. Nazwa ta nawiązuje do nazwiska słynnej w całej Francji rodziny farbiarzy i tkaczy – Gobelin. Nie zapominajmy także o jedwabnych adamaszkach. Wiele wzorów na tych tkaniach zostało zaprojektowane przez wybitnych artystów, na przykład tapiserie, których autorem jest tworzący w okresie rokoka malarz Francois Boucher. Ważnym elementem w aranżacji wnętrz są właśnie będące dziełami sztuki tkaniny. We wnętrzach urządzonych w stylu francuskim nie może zabraknąć ozdobnych poduch, narzut, dywanów i zasłon. Są one powszechnie używane przez każdego francuskiego dekoratora wnętrz. 

francuskie wnętrze

Kolorystyka wnętrz w stylu francuskim

Typowe kolory w tych wnętrzach to odcienie niebieskiego, beże lub złamane biele. Na ścianach króluje jasna boazeria lub tapety w jednym z tych kolorów. Meble z reguły są jasne, czasem śnieżnobiałe. Zawsze są one lekkie, bardzo ozdobne i eleganckie. Zazwyczaj występują na nich liczne złocenia, trochę rzadziej jest to srebro.

 

Paulina Ostrowska

Designer wnętrz, specjalizacja modelowanie oświetleniem.