25 listopada 2016 Udostępnij

Przegląd żyrandoli w nowoczesnej formie

Mówiąc o stylu nowoczesnym musimy mieć świadomość tego, że operujemy bardzo szerokim określeniu także wówczas, gdy używamy go w odniesieniu do żyrandoli. Wynika to z tego, że współczesne wzornictwo nie jest jednorodne. Nawiązuje do różnych kanonów, a jednocześnie ma tendencję do eksperymentowania z nowymi formami, kolorami oraz zestawieniami.

Nie ma więc prostego sposobu na odpowiedź na pytanie o to, czym jest nowoczesność w projektowaniu, choć da się mówić o pewnych elementach, które ją wyznaczają. Tymi wyznacznikami, o których mówi się, że są charakterystyczne dla projektów nowoczesnych są przede wszystkim funkcjonalizm, minimalizm oraz eksperymentowanie nie tylko z samą formą, ale również z wykorzystywanymi materiałami. W produkcji żyrandoli wszystkie wspomniane tendencje możemy znaleźć bez większego problemu. Sami projektanci już dawno odeszli od podążania w jednym tylko kierunku, bez trudu możemy więc znaleźć żyrandole o formach prostych i niemal geometrycznych, a więc takie, które idealnie sprawdzają się we wnętrzach minimalistycznych.

Coś dla siebie znajdą też osoby skłonne do eksperymentów, szczególnie modne są zaś dziś te, które zakładają łączenie ze sobą różnych materiałów. Nowoczesność to także skłonność do wykorzystywania różnego rodzaju oświetlenia, tradycyjne żarówki muszą więc konkurować o miejsce na rynku z oświetleniem LED i halogenami. Dzięki temu rynek jest dziś bogaty w różnorodne propozycje. Znajdują się na nim żyrandole nawiązujące do klasyki, nie brakuje jednak również projektów dość ekstrawaganckich. Może to tylko cieszyć, wybór nowoczesnego oświetlenia nie skazuje nas już bowiem na niechciany kompromis. Jednym z ciekawszych trendów wydaje się ten, który bazuje na łączeniu elementów tradycyjnych oraz rozwiązań całkiem nowych.

żyrandole i lampy

W nowoczesnych wnętrzach, dla których charakterystyczne jest to, że dominują w nich tradycyjne kształty, przeszklenia, konstrukcje metalowe i lekkie formy ciekawym pomysłem jest wprowadzenie jednego przedmiotu, który będzie wyjątkowo dekoracyjny. Takim przedmiotem jest właśnie żyrandol, który może być klasyczny w swojej formie z setkami elementów migoczących tak pod wpływem światła dziennego, jak i sztucznego. W minimalistycznym wnętrzu można też pokusić się o żyrandol charakteryzujący się zbliżoną stylistyką składający się jedynie z kilku punktów świetlnych umieszczonych za kloszami wykonanymi ze szkła. Decyzja o zakupie oraz umieszczeniu nowoczesnego w swojej formie żyrandola wcale nie jest prosta. Jeśli nie uważamy się za ekspertów w zakresie aranżacji wnętrz, powinniśmy więc zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście musimy podejmować ją samodzielnie.

 

Dariusz Niedźwiedź

Inżynier, montażysta rolet wewnętrznych.