17 grudnia 2018 Udostępnij

Panele akustyczne EHO

Dekoracyjne panele akustyczne, zostały wykonane z drewna, a właściwie z klejonki drewnianej. Podczas procesu ich projektowania, zastosowane zostały techniki generatywne. Czym się one charakteryzują? Przede wszystkim, polegają one na szybkim prototypowaniu oraz tworzeniu odbiegających od standardów oprogramowań, skryptów czy modeli parametrycznych. Są one bowiem wykorzystywane do tworzenia i optymalizowania bardziej złożonych form. To właśnie dzięki takim narzędziom, możliwe jest wykonywanie oraz efektywne zarządzanie bardziej złożonymi projektami. To swego rodzaju zlepek różnych nowoczesnych technologii oraz strukturalne podejście do całego procesu projektowania. Dzięki programom parametrycznym, możliwe jest kodowanie struktury w taki sposób, iż możemy decydować o konstrukcji form.

Całość jest jednak również pod całkowitą kontrolą, co umożliwiają algorytmy generatywne oraz innego typu rozwiązania optymalizacyjne. Takie wsparcie komputerowe pozwala na efektywne optymalizowanie całego procesu produkcji danego produktu. Można zatem tworzyć dowolną ilość wariantów, z których wybierane są te najlepsze. Algorytmy generatywne pozwalają zdefiniować ewentualne problemy projektowe, w których mamy do czynienia z większą liczba zmiennych. A trzeba pamiętać, że projekty ustrojów akustycznych zawierają sporo czynników zewnętrznych. Są to chociażby częstotliwość, ciśnienie akustyczne, fale dźwiękowe, kąty padania, wielkość frezu czy dążenie do zróżnicowania powierzchni.

EHO Muteboards to jedyne w swoim rodzaju dekoracyjne panele akustyczne. Są produktem całkowicie innowacyjnym, głównie ze względu na fakt, iż hybrydowy ustrój akustyczny o strukturze 3D został stworzony z drewna, które jest surowcem odnawialnym. Co więcej, jak dowodzą tego wyniki z prac B+R, panele te są ustrojem, który faktycznie działa.

panele akustyczne eho

Panele akustyczne EHO Muteboards oferowane są w kolorach dębowym oraz bukowym. Fot. muteboards.pl

Wystarczy nieco bliżej przyjrzeć się światowemu rynkowi paneli akustycznych, by przekonać się, iż w większości powstają one z wełny mineralne oraz wełny szklanej. Produkty takich firm jak Rockfon, Ecophon czy Armstrong, produkowane są zatem  ze skał magmowych i piasków kwarcowych, czyli złóż nieodnawialnych. Z kolei panele fornirowane tworzone przez firmę Gustafs, są stuprocentowymi absorberami lub dyfuzorami. Istnieją oczywiście również drewniane panele dekoracyjne, które jednak nie mają żadnych właściwości akustycznych. Sprzedawane są one przez firmy Baux oraz Admonter.

EHO Muteboard to dekoracyjne panele akustyczne, które są innowacyjne z powodu kilku różnych cech, których połączenie nie było do tej pory spotykane w innych produktach tego rodzaju. Chodzi tutaj chociażby o strukturę 3D oraz hybrydowy ustrój akustyczny, ale także o fakt zastosowania do ich produkcji materiału naturalnego. Dodatkowo, czas potrzebny na stworzenie panelu został ograniczony, dzięki użyciu innowacyjnych technik projektowych. Ważne jest także to, że produkt ten powstaje przy ścisłej współpracy samego przedsiębiorcy, projektanta oraz ośrodka naukowo-badawczego.

Joanna Tkacz

Manager firmy czyszczącej okna i przysłony okienne.