28 lutego 2017 Udostępnij

"Koza" - drugie życie pieca wolnostojącego

Koza – tak zwany wolnostojący piecyk jeszcze ciągle budzi skojarzenia z biedą i domkami na prowincji. Często są też postrzeganie jako to rozwiązanie, które dobrze sprawdzi się w budownictwie socjalnym. Okazuje się jednak, że coraz częściej takie opcje pojawiają się na salonach i bardzo dobrze się prezentują, tak że wiele osób stawia na nie i uważa, że to rozwiązanie, które jest doskonałe do różnych wnętrz. 

Stosowana obecnie stylistyka oraz estetyka przyczynia się do tego, że nie ma takiej aranżacji kozy, której nie będzie się dało zastosować. Chodzi tutaj zarówno o dom jak i mieszkanie. Koza obecnie proponowana nie jest to już rozwiązanie, które wygląda jak stara żeliwna konstrukcja z dawnych czasów. Dzisiejsze kozy są raczej postrzegane jako takie rozwiązania, które radzą sobie również skutecznie z ogrzewaniem dużych powierzchni. Nie bez znaczenia będzie to, że dają one miły nastrój we wnętrzach i dlatego będą wyglądać na tyle atrakcyjnie, że będziemy z nich zadowoleni. Ich koszt co do zasady będzie dla nas bardziej atrakcyjni niż ten wydatek jaki będzie trzeba ponieść, gdy chcemy przygotować sobie rozwiązanie w postaci normalnego kominka. 

Kozy przygotowuje się z żeliwa oraz stali, coraz częściej również w konstrukcjach takich wprowadza się szkło hartowane czy dodatek kafli ceramicznych. W konstrukcji stosuje się cegły szamotowe, które pozwalają na dłuższe utrzymywanie ciepła w konstrukcji. Cena tego piecyka będzie uzależniona od tego jak jest zbudowany. Najprostsze, żeliwne modele będzie można kupić za kilkaset złotych, jeśli chcemy mieć piec z dużą mocą ten wydatek może być dużo większy. Stylizowane piece kosztują nawet kilkanaście tysięcy złotych. 

koza na drewno

Właśnie moc jest takim czynnikiem, który różnicuje piece wolnostojące. Te najmniejsze mają do 4 kilowatów i są postrzegane raczej jako dodatkowe źródło ciepła w zależności od tego jaki model będzie nam odpowiadał koza może być zasilana przez drewno liściaste ale również węgiel czy brykiet drzewny. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć komu najbardziej taki piec powinien odpowiadać, ponieważ tak naprawdę najwięcej zależy od tego jak chcemy go wykorzystywać. Proste konstrukcje z żeliwa są o tyle atrakcyjne, że szybko nabierają ciepła. Natomiast stalowe również nagrzewają się szybko, ale to ciepło bardzo szybko będą tracić. 

Można je stosować jako sposób na ogrzewanie warsztatu, nie sprawdza się jednak jako jedyne źródło ciepła w dużym salonie. Osoby, które myślą o kupnie kozy nie powinni mieć problemu z jej obsługą czy wyborem. Zaletą będzie przede wszystkim to, że nie trzeba będzie budować specjalnego kominka a dzięki temu piecyk może się praktycznie wszędzie pojawić. Taki piecyk dodatkowo wygląda niezwykle efektywnie i gwarantuje nam we wnętrzach świetną atmosferę i również dlatego warto będzie na takie rozwiązanie postawić. W przypadku przeprowadzki będzie możliwość jej rozmontowania i zabrania ze sobą do nowego wnętrza. Koza więc pod kątem wielu elementów staje się takim elementem, który świetnie sprawdza się w różnych wnętrzach.

Joanna Tkacz

Manager firmy czyszczącej okna i przysłony okienne.